Uniwersytet Trzeciego Wieku

Usługi opiekuńcze - zapraszamy do udziału w projekcie

Wyższa Szkoła Gospodarki wraz z partnerami Fundacją PRO OMNIS oraz Urzędem Miasta w Bydgoszczy wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców miasta Bydgoszczy rozpoczyna rekrutację do projektu „Rozwój usług opiekuńczych w mieście Bydgoszczy”.

Wsparcie kierujemy do 490 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym starszych i z niepełnosprawnościami, zamieszkujących w Bydgoszczy. Pomocą zostanie objętych także 110 opiekunów osób potrzebujących wsparcia.

 

Projekt „Rozwój usług opiekuńczych w mieście Bydgoszczy”

Wyższa Szkoła Gospodarki wraz z partnerami Fundacją PRO OMNIS oraz Urzędem Miasta w Bydgoszczy wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców miasta Bydgoszczy rozpoczyna rekrutację do projektu „Rozwój usług opiekuńczych w mieście Bydgoszczy”, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.1. Włączanie społeczne i rozwój usług opiekuńczych ZIT, Poddziałanie 9.1.2 Rozwój usług opiekuńczych w ramach ZIT.

Wsparcie kierujemy do 490 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym starszych i z niepełnosprawnościami, zamieszkujących w Bydgoszczy. Pomocą zostanie objętych także 110 opiekunów osób potrzebujących wsparcia.

W pierwszej kolejności przyjmowane będą osoby, których dochody nie przekraczają 150% kryterium dochodowego właściwego dla pomocy społecznej.

Kryteria dodatkowe:

- osoby doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego;

- osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności;

- osoby z niepełnosprawnością sprzężoną, oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi,
w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi;

- osoby korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa;

- osoby zamieszkujące na obszarach zdegradowanych wyznaczonych w Gminnym Programie Rewitalizacji (tj. Stary Fordon, Wilczak-Jary, Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Okole, Zimne Wody-Czersko Polskie, Brdyujście, Łęgnowo, Łęgnowo Wieś, Smukała-Opławiec-Janowo).

            Rekrutacja już trwa!

Dla uczestników projektu zaplanowano usługi opiekuńcze oraz wsparcie specjalistów świadczone w placówkach opieki dziennej, w placówce opieki wytchnieniowej oraz w miejscu zamieszkania osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

 

 

Placówki opieki dziennej w Bydgoszczy:
ul. Wojska Polskiego 65a, ul. Jarużyńska 9, ul. W. Rzeźniackiego 1a

Wsparcie przeznaczone jest dla osób starszych, potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym niepełnosprawnych w 3 turach, każda po 9 miesięcy. W każdej turze jednorazowo zaplanowano 25 miejsc przy ul. Wojska Polskiego 65a, 15 miejsc przy ul. Jarużyńskiej 9 oraz 15 miejsc przy ul. W. Rzeźniackiego 1a. Pierwsza tura rozpoczyna się z dniem 01.09.2020r. Placówki funkcjonować będą w dni robocze, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00. Uczestnicy otrzymają śniadanie oraz dwudaniowy obiad wraz z deserem. Dodatkowo będą mieli dostęp do ciepłych i zimnych napoi oraz drobnych przekąsek. Zapewniamy usługi opiekuńcze oraz wsparcie specjalistów, które zostanie przydzielone na podstawie indywidualnej obserwacji i konsultacji z każdym z uczestników. Usługi świadczyć będzie wykwalifikowana kadra specjalistów praktyków: opiekunowie, asystenci osobiści osób niepełnosprawnych, pielęgniarka, psycholog, terapeuta, rehabilitant, pedagog.

            W placówce  przy ul. Jarużyńskiej 9 oraz ul. W. Rzeźniackiego 1a wsparciem zostaną objęci także opiekunowie faktyczni osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w formie warsztatów grupowych w 3 turnusach. Każdy turnus przewiduje aktywizację 8 opiekunów. Warsztaty prowadzić będą specjaliści z zakresu psychologii, pedagogiki, porad prawnych i pielęgniarstwa.

 

Placówka opieki wytchnieniowej w formie placówki dziennej
WSG przy ul. Garbary 2 w Bydgoszczy

Usługi w formie „opieki wytchnieniowej” stanowią opiekę nad osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w zastępstwie za opiekuna faktycznego, w związku ze zdarzeniem losowym, potrzebą załatwienia codziennych spraw lub odpoczynku opiekuna faktycznego. Pomoc planowana jest dla 180 osób. Długość udzielonego wsparcia – od tygodnia do 3 miesięcy. Placówka funkcjonować będzie w dni robocze, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00 od 01.09.2020r. Uczestnicy otrzymają śniadanie oraz dwudaniowy obiad wraz z deserem. Dodatkowo będą mieli dostęp do ciepłych i zimnych napoi oraz drobnych przekąsek. Zapewniamy usługi asystenckie, opiekuńcze, terapeutyczne oraz zajęcia z psychologiem, pielęgniarką oraz rehabilitantem. Rodzaj wsparcia specjalistów i czas ich trwania będzie uzależniony od potrzeb i stanu zdrowia uczestnika.

Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania

Usługi świadczone będą w miejscu zamieszkania osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu przez wykwalifikowane opiekunki oraz asystentów osobistych osób niepełnosprawnych. Realizacja usług opiekuńczych przewidziana jest w 3 turach, każda po 9  miesięcy (w jednej turze zakłada się udzielenie wsparcia dla 48 osób). Pierwsza tura rozpoczyna się z dniem 01.09.2020r.  Zakres wsparcia obejmuje pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, pielęgnację zaleconą przez lekarza, zapewnienie kontaktów z otoczeniem, wsparcie pielęgniarki oraz pomoc w codziennych czynnościach niezbędnych do aktywnego funkcjonowania społecznego, zawodowego i edukacyjnego, a także zajęcia integracyjne. Dla każdego uczestnika zostanie opracowany Indywidualny Plan Wsparcia w oparciu o diagnozę funkcjonowania.

Wsparciem zostaną objęci także opiekunowie faktyczni osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. W każdym turnusie przewiduje się aktywizację 20 opiekunów. Osoby z otoczenia osób potrzebujących wsparcia będą mogły uczestniczyć w warsztatach grupowych prowadzonych przez psychologa, pedagoga, pielęgniarkę i rehabilitanta oraz skorzystać z indywidualnych porad specjalistów – psychologa, pedagoga, terapeuty, prawnika.

           

Formularze zgłoszeniowe dostępne są w Biurze Projektu zlokalizowanym
w siedzibie WSG w Bydgoszczy (teren kampusu przy ul. Garbary 2), MOPS w Bydgoszczy, ul. Ogrodowa 9, Fundacji PRO OMNIS, ul. J. Rupniewskiego 11 oraz na stronie www.opiekadlaseniora.byd.pl.

Szczegółowe informacje na temat projektu można uzyskać w Biurze Projektu:

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

Centrum Usług Społecznych

Ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz

Pokój A106, I piętro

Telefon.: (52) 567 07 05

e-mail: opiekadlaseniora@byd.pl